Puheenjohtajan terveiset

17.11.2019

Syksy yhdistyksessä on lähtenyt käyntiin perinteikkäästi. Pitkään toimineet harrasteryhmät ovat käynnistyneet ja sen lisäksi olemme aloittaneet uusia, kuten vauhtivarpaat. Tänä alkavana kautena panostamme erityisesti 
Estottomat-ryhmiin, sillä valmistaudumme heidän 50-vuotiskonserttiinsa. Laittakaa jo kalenteriin 6.6.2020. Silloin kokoonnumme Valveelle tähän juhlakonserttiin. Estottomiin mahtuu vielä osallistujia torstain ryhmiin. Katso 
tarkemmin alta niiden uusi aikataulu! 
 
Kuten monet teistä tietää, yhdistys omistaa Hietasaaressa huvilarakennuksen Villa Koivulan. Olemme saaneet sen lahjoituksena 80-luvulla ja rakentaneet siihen siipirakennuksen tilapäis- ja päiväpalveluiden käyttöön 90-luvun alussa. Siipirakennus on kärsinyt sisäilmaongelmista jo pitkään ja keväällä 2019 sen käyttö tilapäishoidon tilana loppui kokonaan. Sisäilmaongelmat olivat niin laajat, että korjaamiseen olisi mennyt huikea summa rahaa ja senkään jälkeen emme olisi voineet olla varmoja tilan pitkäaikaisen käytön jatkamisesta. Tästä syystä yhdistyksen hallitus päätti purkaa siipirakennuksen. Purkutyöt on nyt viety loppuun. 1900 rakennettu itse huvilarakennus jää paikalleen ja suunnitelmissa on sen peruskorjaus. 
 
Yhdistyksen edunvalvontatoimikunta on syksyn aikana tavannut kaupungin viranhaltijoita tilapäishoitoon, asumiseen ja peruskouluun liittyen.  

Leena Jumisko lokakuussa 2019